Jak inwestor będzie kupował akcje spółek publicznych
Praktyka pokaże czy zniesienie obowiązku ogłaszania małych wezwań przeniesie się na zwiększenie popularności transakcji akwizycyjnych wśród spółek publicznych.
Na początku lutego Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ofercie publicznej w zakresie zmian dotyczących wezwań do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółki publicznej. Nowa ustawa zakłada całkowite usunięcie dotychczasowego artykułu 72 ustawy o ofercie publicznej, a zatem wyeliminowane tzw. „małych wezwań", które regulowały sposób nabywania znacznych pakietów akcji spółek publicznych. Zmiana ta nie jest jednak zupełnie nowatorska, gdyż dyskusja na temat zasadności funkcjonowania przedmiotowego przepisu oraz konieczności liberalizacji obrotu znacznymi pakietami akcji spółek publicznych toczy się już od kilku lat. Zniesienie małych wezwań stanowiło także dotychczasowy postulat Komisji Nadzoru Finansowego. Ostatnią realną próbę zniesienia obowiązku ogłaszania małych wezwań podjęło w 2014 roku Ministerstwo Finansów. Przygotowany wówczas projekt nowelizacji ustawy o ofercie publicznej także zakładał m.in. zniesienie wspomnianego artykułu 72, jednak pracę nad nowelizacją zatrzymały się jeszcze na etapie opiniowania projektu ustawy. Za sprawą inicjatywy poselskiej, na początku tego roku wniesiono nowy projekt nowelizacji i tym razem, w relatywnie krótkim czasie, dalszy los artykułu 72 ustawy o ofercie publicznej został przesądzony.
Instytucja wezwania na sprzedaż akcji
Instytucja wezwań do zapisywania się na sprzedaż akcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta